Örnekalan Köyü Resmi Web Sitesi

HAYAT BİRAZ DA ÖZVERİDİRHAYAT BİRAZ DA ÖZVERİDİR - 13.05.2014 17:43:30

Sevgili Örnekalanlılar, bu yazımızda sizlere Örnekalan'ın gurbetteki bir yüzünden, doğduğumuz toprakların İstanbul'daki köy derneğinden söz edeceğiz.
Kuruluşu 1993 yılına kadar uzanan Örnekalan Köy Derneği aradan geçen yirmi bir yıllık bir sürenin ardından bugün hala faaliyetlerini sürdürmektedir.
Aslında köy derneklerinin adları hep farklı olarak anılsa da işlevlerinin hep aynı olduğunu söyleyebiliriz. Kırsal kesimler olarak bilinen köylerden büyük kentlere gelip yerleşen insanların aralarındaki sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde önemli görevler üstlenen bu mekanlar yöresel kültürlerin de yaşatılmasında önemli rol oynadıklarını söyleyebiliriz. Örnekalan Köy Derneği de bu amaçlarla yola çıkmış ve bugünlere kadar da ulaşabilmiştir.
Kuruluşunun ilk yıllarında kayıt altına aldığı az sayıda üyesini bir çatı altında toplayabilmeyi amaçlayan dernek yönetimi, gelinen bugünkü noktada, çok da haklı olarak kendilerine yeni bir mekan edinilmesini hedeflemiş olduğu görülüyor.Bunun için de kolları sıvamış bir durumdaki dernek yönetimi, bu konuda bir takım arayışların içerisine girmiş olduğu görülüyor.
Sevgili Örnekalanlılar, bu önemli konunun diğer önemli bir yüzü ise, derneğin ihtiyaçlarına cevap verebilecek böyle bir mekanın nerede ve nasıl alınabileceğinin yanısıra derneğin finansman sorunudur. Bu konuda yapılmış olan toplantılardan öyle anlıyoruz ki, bu engelin de üyelerin yanısıra halkımızın da vereceği destek ve ortaya koyacağı irade sayesinde aşılaşacağı yönündedir.
Sevgili Örnekalanlılar, bugün görüldüğü kadarıyla büyük şehirlerdeki dernek binalarının kandilerine ait olmayan, ne bir ilçe ne de bir köy hatırlamıyoruz. O nedenledir ki, gelinen bu noktada dernek yönetimine verilecek destek sayesinde Örnekalan'ın İstanbul'da bir yüzü olabilecek böyle bir mekanın ancak bu şekilde alınması mümkün olabilecektir. Bu konuda, hiçbir insanımızın böyle bir görevden kaçınmayacağını düşünüyoruz. Çünkü yaşadığımız bu hayat, bizlerden her konuda olduğu gibi bu konuda da fedekarlık yapmamızı beklemektedir. Aslında yaşamın özünde bu taleplerle birlikte bu özveriler hep vardır.
Bu duygular ve düşüncelerimizle sizlere saygılarımızı sunuyoruz.
YAZARLARIMIZ

Anketler

Hangi etkinlikleri yapmamızı istersiniz?
 Tiyatro ve sinema gösterimi
 Kemençe ve horon günü
 Piknik
 Tarih ve kültür gezisi


Duyurular

Önemli !
Lütfen dernek üye aidatlarınızı ödeyiniz. Dernek faaliyetlerinin yürütülmesi aidatlarla mümkündür....

Bilgi
İstek, Öneri ve Şikayetleriniz için...

Lütfen Sitemize Üye Olunuz
Lütfen Sitemize Üye Olunuz...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Multimedya


Köyde Hava Durumu

Örnekalan Köyü

Müzik