Örnekalan Köyü Resmi Web Sitesi

Köylü ile YılanKöylü ile Yılan - 19.01.2011 12:31:04

KÖYLÜ İLE YILAN

Son günlerde tüm Türkiye’nin gündemini DEMOKRATİK AÇILIM sözü meşgul etti. Açılım sözcüğünün havada kalmaması adına bazı gelişmeler yaşandı/yaşatıldı, daha doğrusu yaşatılmaya çalışıldı. Ama maalesef bu doğrultuda gerek yapılanlar, gerek yaşananlar ve gerekse söylenenler ne bu fikri ortaya atanları ne taraflarını ne de ballandıra ballandıra dillendirenleri kesinlikle memnun etmediği bir sürecin yaşanmasına yol açtığı gün gibi aşikardır.

Gerçekten böyle bir söze gerek var mı idi? Bu söz, sahiplerince istenerek mi söylendi yoksa söylettirildi mi? Bu sözün yürekten, istenerek söylendiğini ve içinin aynı samimiyetle doldurulmaya çalışıldığına inanmak saflıktan öteye gitmez. Kanımca olsa olsa bu sözün, üzerine ihale edilmiş kimselerin iyi niyetli çabalarından söz edilebilir.Onlarda zaten çabalarının birileri tarafından art niyetli olarak kullanılmaya çalışıldığını, esas olguya hizmet edemediklerini anlamış olacaklar ki en iyi ilacın zaman olduğu kavramına sığınmayı seçtiler.

Neyse esas olan bence bu değil.Esas gözden kaçırdığımız bilerek veya bilmeyerek aklımıza gelmeyen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümetinin bu kadar önem vererek üzerinde hassasiyetle durduğu bu açılım konusunun eğer gerçekte başarıya ulaşması isteniyorsa toplumun her kesimi yanında yerel yöneticilerce de desteklenmesi gerekmez mi ? Nasıl mı ? Öyle tören /şölen yapmakla değil, çok basit bir sözlü emirle..İlin Mülki amirleri öncelikle Hükümet Konaklarının kapılarının neden kilitlenerek kapatıldığını, kimin veya kimlerin giriş çıkışının engellenmesinin amaçlandığını yada Hükümet Konaklarında çalışanları kimlerden korumaya çalıştıklarının cevaplarını aramaları ve zaman geçirmeden o kapıları açtırmaları gerekmektedir.

Bir yandan Demokratik açılım söylemi yapılarak vicdanları rahatsız eden görüntülerle birileri gelsin diye bazı kapılar açılacak ama bir yandan bu ülkede yaşayan herkesin girip çıkma serbestisi bulunduğu kamu binalarının kapıları kısıtlı kullanılabilir hale getirilecek.

Ülkemizde, kamu binaları üzerinden hiçbir kamu görevlisinin korku /korunma edebiyatı yapmaya hakkı olmadığı gibi hiçbir zümre veya topluluğun da kendilerinden korkulduğu/korunulduğu safsatasına kapılmaya hakkı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla yapılacak olan şey çok basittir.O kamu binalarının utanç abidesi konumundaki kapalı kapıları ve korunakları kaldırılarak,Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri nasıl kullanıla gelindiyse aynı şekilde tüm vatandaşlarınca kullanılmasının sağlanmasıdır. Devletin vatandaşını ezelden olduğu gibi yine kucakladığını, her zaman da kucaklamaya çalışacağını hissettirmesi,vatandaşın da Devletinin kendisine kesinlikle ayrımcılık yapmadığını hissetmesi en öncül görevidir.

Görüldüğü gibi zaman içerisinde, kapıların kapanıp koruma altına alınmasıyla bazı tehlikelerden koruna bilineceği sözüm ona bazı akil merkezlerince bizlere telkin edilmeye çalışılmış ve o şekilde davranıla gelinmiş ise de, bugün geldiğimiz noktadan aklı selim baktığımızda, aslında, asıl tehlikenin o kapıları kapatma söylemini yapanlarca başlatıldığı,insanların parmak uçlarının o zaman acımaya başladığı ve giderek yüreklerinin kaldıramayacağı acıları yaşamaya başladıklarında makul ve mantıklı çözümler üretemesinler diye yine malum akil merkezleri ve ülkemizdeki uzantıları kendilerini bu ülke vatandaşları yerine düşünmek mecburiyetinde hissederek Demokratik Açılım söylemiyle ortaya çıkılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Yoksa o akil hocalarının asıl niyetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını köylü ile yılan hikayesindeki ‘’ Bende evlat acısı, sende kuyruk acısı varken biz dost olamayız’’mantığıyla düşünerek hareket etmeye zorlayarak barış içerisinde yaşamalarını engellemeye yönelik beyhude bir çapa içerisinde oldukları ve artık bu emellerinin toplumun her kesimince bilindiğinden amaçlarına ulaşmaları mümkün olmayacaktır.Yeter ki bu toplumun her kesimi üzerine düşeni yapsın.Öncelikle kendi kapadığımız kapıları açarsak başkalarının istediği kapıları açmak gereği duymayız.

Huzur içinde barışçıl bir dünya dileğiyle....

09.11.2009

Salim KOÇHAN /MANİSA
YAZARLARIMIZ

Anketler

Hangi etkinlikleri yapmamızı istersiniz?
 Tiyatro ve sinema gösterimi
 Kemençe ve horon günü
 Piknik
 Tarih ve kültür gezisi


Duyurular

Önemli !
Lütfen dernek üye aidatlarınızı ödeyiniz. Dernek faaliyetlerinin yürütülmesi aidatlarla mümkündür....

Bilgi
İstek, Öneri ve Şikayetleriniz için...

Lütfen Sitemize Üye Olunuz
Lütfen Sitemize Üye Olunuz...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Multimedya


Köyde Hava Durumu

Örnekalan Köyü

Müzik