Örnekalan Köyü Resmi Web Sitesi

Geçmiş zaman olur ki..Geçmiş zaman olur ki.. - 13.01.2011 17:22:31

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ..

Belgelere göre doğduğumuz topraklar yaklaşık 2.4 asırdır yerleşime açık olarak kullanılmaktadır. Bu bölgede yaşayan insanların doğudan gelerek bu topraklara yerleştiği iddiası ise henüz kesin olarak bilinmemektedir.
Ama bilinen bir gerçek var ki, fakirliğin ve bölge coğrafyasının acımasızlığındaki bu insanların, geçmişten başlayarak, gittikçe de artan bir gurbet olgusuyla karşı karşıya gelmiş olmalarıdır.
Gençlik yıllarımızın geçtiği Örnekalan'da yıllarca sınırlı ve yetersiz ölçeklerde yapılan tarım ve hayvancılık bu köy insanına birşey kazandırmamış, aksine, onların daha da ezilip yok olmalarına yol açan bir uğraş olmuştur. Karşılığı da olmayan böyle bir uğraşın devamınında da bir mantık aranamazdı zaten.
Bu yüzdendir ki, son yıllarda, artık ne tarlaları ekilip biçilen , ne de yaylacılık geleneği sürdürülen bir köy değildir, Örnekalan.
Bizi aile ortamından koparıp yollara döken, hasret çektirip, üzüntü veren gurbet olgusu, köyün tarihinde çok daha eskilere dayansa da bizim kuşak için yeni bir başlangıç sayılırdı.
İnsanları kendisine mahkum eden böyle bir olgu, köy nüfusunuda gittikçe azaltarak bir erezyonun eşiğine getirdiğini rahatça söyleyebiliriz. Öyle ki, geline noktada, Örnekalan'da taşımalı eğitim için bir öğrenci bile bulunamazken, özellikle kış dönemlerinde sohbet edebilecek bir insanın dahi aranır olması bize bu köyün ne kadar da ıssızlaştığını göstermektedir.
Köy nüfusunun hızla azalmasına neden olan gurbetçiliğimizin hikayesi, insanların bu bölgeye iskan edilmesinden, yıllar sonrasında başlar ve günümüze kadar da devam eder. Ne yazık ki, bu göç olgusunun ve onu yaratn ekonomik nedenlerin bugüne kadar çözümlenememiş olması insanların bu bölgeden uzaklaşmasında en önemli etken olmuştur. O nedenle göç, bu köyün tarihinde hep sosyal bir yara olarak kalmış, öyle de devam etmiştir.
Ekonomik zorlukların üst düzeyde olduğu bu coğrafyada, çaresiz bir konumdaki bu insanlar , elbette ki gurbetin uzun ve engelli yolalrında kendilerini düzlüğe çıkaracak bir yolbulmak zorundaydılar. Sonunda bu yol, bu yola başkoyan köyün bu gurbetçi insanlarını Roma yerine, taşı toprağı altın olduğu iddia edilen İstanbul'a ulaştıracaktı.
Henüz gurbet yüzü görmemiş vir Örnekalan'lı için, İstanbul duyguları okşayan bir hayal şehriydi, bir zamanlar. Ama ne var ki, hayatta bazen, hayallarde insanı yanıltabilir. Her şey de düşünüldüğü gibi de çıkmayabilir, bazen. O nedenle kaderlerinde gurbetçi ibaresi yazılı bu insanların, yıllarını geçirdiği bu gurbet ellerinde, umduklarını bulamadığı gibi , bu yolculuktan mutlu olduklarını da söyleyemiyoruz.Buna rağmen insanlarımızın bu yol sevdasından bir kez de olsa geri durdukları görülmemiştir, o yıllarda..
Örnekalan tarihinin ilk gurbetçileri İstanbul'a yaya olarak gelenlerdi. Üç ay süren böyle bir yolculukta bu insanların nelerle karşılaştıklarını biz yazmadan varın siz tahmin ediniz.
Nereden bakılırsa bakılsın iletişimin henüz gelişmediği, ekonomik kazanımlarında yeterli olmadığı o dönemlerde, sıla özlemlerinden, dağılmış ve bölünmüş aillelerden , ayrıca fakirliğin yarattığı biçareliğin sözkonusu olduğu o yıllarda , bu insanların hüzün hanelerine düşülebilecek başka hangi sözcük bulunabilirdi. Buna rağmen , bugün doğmuş olduğu topraklardan ayrı düşmüş ve ülkemizin dört bir yanına dağılmış durumdaki insanlarımızın , o yıllardan, bu yıllara Örnekalan'la olan ilgilerini hala koparmayıp, sürdürüyorsa, geçmişle bugün arasında duygusal bütünlüğü koruyor ve bunu yaşamay devam ediyorsa, bu bölgeye ait vefa duygusunu, aradan geçen bunca yıllara rağmen yok etmeyip hala içinde taşıyorsa, burada dövünülecek pek çok ortak noktamız var demektir.
Bugün İstanbul'un değişik bölgelerinde Örnekalan kimliğiyle yaşam sürdürenlerden , bir hususu özellikle unutmamalarını diliyor ve istiyoruz. O da bu koca şehrin her köşesinde , geçmişteki insanlarımızın ayak izleirnin ver olduğudur.
Kabul etmeliyiz ki , hepimiz gurbetçi beher ailenin birer de üyesiyiz. Bu yüzden rahmetle andığımız, hayatta olmayn bu değerli insanlarımızın yaşam öykülerini hem iyi yazmalı hem de iyi okumalıyız, Sevgili Örnekjalan'lılar.


Yılmaz Tunç
Avcılar
18.03.2009
YAZARLARIMIZ

Anketler

Hangi etkinlikleri yapmamızı istersiniz?
 Tiyatro ve sinema gösterimi
 Kemençe ve horon günü
 Piknik
 Tarih ve kültür gezisi


Duyurular

Önemli !
Lütfen dernek üye aidatlarınızı ödeyiniz. Dernek faaliyetlerinin yürütülmesi aidatlarla mümkündür....

Bilgi
İstek, Öneri ve Şikayetleriniz için...

Lütfen Sitemize Üye Olunuz
Lütfen Sitemize Üye Olunuz...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Multimedya


Köyde Hava Durumu

Örnekalan Köyü

Müzik