Örnekalan Köyü Resmi Web Sitesi

Kadastro Meselemiz..Kadastro Meselemiz.. - 30.12.2010 11:36:05

BİTMEYEN ŞU ÇİLEMİZ
KADASTRO MESELEMİZ
Kadastro, taşınmaz malların sınırlarını, arazi ve harita üzerinde belirlemek, hukuki durumlarını ortaya koymak olarak tarif edilebileceği gibi, düzenli bir tapu sicili yaratmak anlamına da gelir.
Ülkemizde kadastro çalışmalarının yapılacağı bölgeler tapu ve kadastro genel müdürlüğünün önerisi ve ilgili bakanın onayı ile belirlenir denilmektedir.
Ama ne var ki, böyle bir çalışmanın üç yıl öncesinde Örnekalan ’da başlanılmış ve bitirilmiş olduğuna işaret edilse de henüz tamamlanabildiğini söyleyemiyoruz.
Çünkü, ciddi bir ön hazırlığın yapılmasını zorunlu kılan böyle önemli bir konuda, gerekli olan veriler ve beceriler ortaya konulmadan, girişilen bu çalışmada, ortaya çıkan olumsuz görüntüler, maalesef bizleri iyi bir noktaya taşımamıştır.
Deneyimsiz kişilerin nezaretinde yürütülen bu çalışmada, köy arazilerinin bireysel tapuya dönüştürülmesinde önemsenecek hatalar ve haksızlıklar yapılmış ve neticede hak sahipleri mahkeme kapılarına kadar sürüklenerek bir hak arama noktasına getirilmişlerdir.
İşin daha üzücü yanı ise, köy sakinlerinin birbirleriyle olan kadim zamanlara dayanan dostluk ilişkileri bu yüzden zaafa uğratılmış, hasmane duygularında doğmasına neden olunmuştur. İşin özeti, kaş yapayım derken göz çıkartılmıştır.
Bu yüzden, bu günlerde Örnekalan ’da kimilerin kimlerle küs durumunda olduğunu bilemiyoruz, ama bilinen bir gerçek var ki, öyle veya böyle mağdur edilen insanların Maçka adliyesinin kapılarını aşındırdığıdır.
Edinilen bilgilere göre, bugün git yarın gel anlayışıyla yürütülen bu davalara insanların bir kısmı İstanbul’dan gelerek katılmaktadır.
Hiç de onaylamadığımız böyle bir gelişmenin zedelediği insani ilişkilerin bir daha nasıl düzeleceği veya düzeltileceği bizi derinden düşündürmelidir.
Yoksa , bu engelli coğrafyanın dik yamaçlarına serpiştirilmiş, dünde zar zor işlenebilen , bugünlerde ise terkedilmiş durumdaki bu vasıfsız arazilerin ekonomik değeri, bizim, yıllardır devam eden birbirimize olan saygın duruşumuzdan daha mı önemli, anlamak zor.
Ama, ne yazık ki, bizim değişik vesilelerle insanlarımızın güzel meziyetlerini yazıp çizerken, bu kez kadastro çalışmaları esnasında veraset ilamlarına rağmen, bir kısım arazilerin, kişisel çıkarlarını önde tutarak üzerlerine kaydettirmekten çekinmeyenleri de göz ardı edemiyoruz. Yoksa bu konudaki anlayışımız, bizim toplumsal kültür yapımızın çok mu gerisinde kalmış diye de düşünmekten kendimizi alamıyoruz.
Bu konudaki son sözümüz böyle bir çalışmaya onay vermiş olanlara olacaktır.
Yıllarca insanların mülkiyetinde olan bir kısım yerlerin gelinen zamanda orman arazisine dönüştü diye idarenin bu gibi yerlere el koymasını nasıl izah edeceğiz.
Böyle bir uygulamaya hukuki açıdan bakıldığında tam anlamıyla bir hakkın gasp edilmesinden başka bir şey olmadığı görülür. Böyle bir uygulamanın başka bir örneği ancak otoriter ve totaliter rejimlerde görülebilir.
Temennimiz odur ki, hatanın neresinden dönülürse kardır misali bu arazilerin en kısa zamanda gerçek hak sahiplerine verilmesidir.
Söz arazilerden ve mahkemelerden açılmışken Abdurrahim Karakoç’un bu konudaki bir şiirini hatırlamadan edemedik. Kendisine bu yapıtı için sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz.
HAKİM BEĞ
Gene tehir etme üç ay öteye
Bu dava dedemden kaldı Hakim beğ
Otuz yıl da babam düştü ardına
Siz sağolun, oda öldü Hakim beğ

Kırk yıl önce, yani babam ölünce
Kadınlarda hakimliğe dönünce
Mirasçılar tarla takım bölünce
İrezillik beni buldu Hakim beğ

Yaşım yetmişiki, usandım gel-git
Bini geçti burada, yediğim zılgıt
Eğer diyeceksen, bana ne öl git,
Oğlumun bir oğlu oldu Hakim Beğ

Sekiz evlek tarla, bir everlik su
Yüz yılda hökme bağlanamaz mı bu?
Kazanmasam da hu, kazansam da hu
Canım da burnumdan geldi Hakim beğ

Keşife, meşife, damgaya harç’a
Kanımız kurudu harca ha harca
Sayenizde avukatlar yıllarca
Fakiri uoldu da yoldu, Hakim Beğ

Mubaşir itekler, katip zavırlar
Değişti biz de de göye devirler
Yüz yıl önce adam yiyen gavurlar
Tapucuya aya saldı, Hakim beğ

Kabahat sizde mi, kanunlarda mı?
Şaşırdım billahi yolu, yordamı
Kızma sözlerime alam kadanı
Sıkıntıdan içim doldu Hakim beğ

Mülkün temeliydi adalet hani?
Bizim hak temelde saklımı yani?
Çıkarıp ta versen kim olur mani?
Yoksa hırsızlarmı çaldı Hakim beğ

Hem davacı pişman hem de davalı
Bu yolda tükettik çulu çuvalı
Sabret makamından çalma kavalı
Sürüler ekine daldı Hakim beğ
YAZARLARIMIZ

Anketler

Hangi etkinlikleri yapmamızı istersiniz?
 Tiyatro ve sinema gösterimi
 Kemençe ve horon günü
 Piknik
 Tarih ve kültür gezisi


Duyurular

Önemli !
Lütfen dernek üye aidatlarınızı ödeyiniz. Dernek faaliyetlerinin yürütülmesi aidatlarla mümkündür....

Bilgi
İstek, Öneri ve Şikayetleriniz için...

Lütfen Sitemize Üye Olunuz
Lütfen Sitemize Üye Olunuz...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Multimedya


Köyde Hava Durumu

Örnekalan Köyü

Müzik