Örnekalan Köyü Resmi Web Sitesi

Bu horonu iyi oynamalıyız..Bu horonu iyi oynamalıyız.. - 30.12.2010 09:17:44

Söylenmesi bile garip geliyor insana, bizim oyun bilmediğimizi. İtiraf edelim ki, bu yaşımıza geldik geleli o bilinen halkaya ilişip de, bir kez de olsa sallanıp alaşağa ettiğimizi hatırlamıyoruz.
Ukalalık olacak ama, biz oynayanları da söyleyenleri de iyi biliriz. Ne de olsa ömrümüz oynayanları izleyerek, söyleyenleri de dinleyerek geçti.
Duygularımızın yorumlanmasında, kimliğimizdeki özelliklerin de yansıtılmasında en belirleyici rolü üstlenen halk oyunu, SIKSARA'dır.
Genelde erkekler tarafından, çok da seri bir biçimde oynanan bu oyunda, göze hoş gelen, estetik duygularımızı da okşayan farklı özellikler vardır.
Bu oyundaki tempo ağır başlar, gittikçe de hız kazanarak farklı bir hal alır. Figürlerin hakkı verilerek oynanan bu oyunda oynayanların da birlikteliği çok önem taşır. Aksi halde, ortaya konulmaya çalışılan bu mizansenin ilgi çekmeyeceği gibi, başarılı olma şansı da yoktur.
Sayın üyeler, bu satırları yöresel bir halk oyunu olan SIKSARA'yı sizlere anlatmak için kaleme almadık. Ancak, kollektif düşünceye ve birlikteliğe vurgu yapması açısından bizim için çok da önemli bir örnektir, SIKSARA.
Bizim bu oyundaki oyuncularda görmeye alıştığımız birlikteliği, ayrıca onların bizde yarattığı sıcak duyguları, yöresl anlamda görenek ve geleneklerin yaşatılmasını amaçlayan köy derneğinde de hissetip koklamamızdan daha doğal ne olabilir, sayın üyeler.
Ama ne var ki, biz bu mekanları sıradan bir mahalle kahvesi görüntüsünden çıkartıp, yöresel değerlerin hakim olduğu alanlara dönüştürmedikçe, bizim bu hayallerimizin gerçekleşeceğine inanamıyoruz.
Bizim burda zayıf bir halka arama gibi bir niyetimiz yok. Ama, çok da iyi niyetlerle başlatılan derneğin kuruluş yıllarına da dayanan bu dernekçilik olgusunda bu gün ne kadarlık bir yol aldığımız bizler için bir soru işaretidir. O nedenle yeni yönetimin derneğimizin bu zaafiyetine bir çözüm bulacağına inanıyoruz.
Kısaca, üyelerin ekonomik anlamdaki desteğine, yönetiminde oynayacağı rolleri de ilave edebilirsek, burada üyelerle birlikte başarılı bir dernek yönetiminden de söz etmiş olacağız. O nedenle başarılı olmak adına önemli fedakarlıklar da isteyen bu oyunu hep birlikte iyi de oynamak zorundayız, sayın üyeler.
İyi bir başlangıç, aynı zamanda iyi de bir bitimin yarısı olacağı düşüncesiyle, ilerisinide görmek zorunda olduğumuzu unutmayalım.
Bu görüş ve düşüncelerle yeni yönetime tüm içtenliğimizle başarılar dilerken, tüm üyelerimize de saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Yılmaz Tunç
29.10.2010
Avcılar
YAZARLARIMIZ

Anketler

Hangi etkinlikleri yapmamızı istersiniz?
 Tiyatro ve sinema gösterimi
 Kemençe ve horon günü
 Piknik
 Tarih ve kültür gezisi


Duyurular

Önemli !
Lütfen dernek üye aidatlarınızı ödeyiniz. Dernek faaliyetlerinin yürütülmesi aidatlarla mümkündür....

Bilgi
İstek, Öneri ve Şikayetleriniz için...

Lütfen Sitemize Üye Olunuz
Lütfen Sitemize Üye Olunuz...

Ziyaretçi Defteri

Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Multimedya


Köyde Hava Durumu

Örnekalan Köyü

Müzik